Thermador Pro Harmony Professional Series 30" Induction Smart Range PRI30LBHU
QUESTIONS & ANSWERS
Have a Question?
Be the first to ask a question about this.
Ask a Question
Thermador Pro Harmony Professional Series PRI30LBHU
30" Induction Smart Range
4 Elements
4.4 cu. ft. Oven Capacity
Superfast 2-Hour Self-Clean
Liberty Induction Cooktop
Frameless Design
One Full Access Telescopic Rack
Truly Flush Mounted
Quick Specs:
Sabbath Mode:Yes
Fingerprint Resistant:No
Cooktop:Smoothtop
Drawer:None
Width:29 15/16 Inch
Depth:24 3/4 Inch
Height:36 3/4 Inch
Alexa:Yes
Google Home:Yes
Number of Burners:4
Hot Surface Indicator Light:Yes
Convection:Yes
Self-Cleaning:Yes
Steam Clean:No
Glide Rack(s):Yes
Temperature Probe:Yes
THIS IS AN OPEN BOX UNIT IN GOOD COSMETIC CONDITION. Some flaws are shown in the pictures:
1- SCUFFS ON THE FRONT OF OVEN DOOR
2- SMALL SCRATCH/SCUFF ON THE RIGHT SIDE OF CONTROL PANEL
This unit comes with full functionality manufacturer warranty.
This warranty does not cover cosmetic imperfections, functionality only.
Pictures are of actual unit.
Please call us at 205-588-6154 for more info
THIS ITEM MUST BE SHIPPED FREIGHT
SPECIFICATIONS:
Appearance
Fuel Type: Induction
Style: Freestanding
Color: Stainless Steel
Fingerprint Resistant: No
Stainless Steel Handle: No
Cooktop: Smoothtop
Cooktop Control Type: Touch Sensor
Oven Control Type: Digital and Knobs
Viewing Window: Yes
Double Oven: No
Drawer: None
Clock: Yes
Dimensions
Width: 29 15/16 Inch
Depth: 24 3/4 Inch
Height: 36 3/4 Inch
Interior Width: 25 Inch
Interior Depth: 18 5/8 Inch
Interior Height: 16 1/4 Inch
Exterior Width: 30 Inch
Shabbos Compliance
Sabbath Mode: Yes
Certification: None
Smart
WiFi: Yes
Alexa: Yes
Google Home: Yes
Remote Control: Yes
Remote Monitoring: Yes
Remote Diagnostics: Yes
Smart Accessory Required: No
Capacity
Number of Burners: 4
Burner Output
Simmer Burner: Yes
Power Burner: Yes
Burner 1 Output: 3,600 W (back left)
Burner 2 Output: 3,600 W (front left)
Burner 3 Output: 3,600 W (back right)
Burner 4 Output: 3,600 W (front right)
Electric Cooktop Features
Oven Features
Digital Temperature Display: Yes
Timer: Yes
Delay Bake: Yes
Fast Preheat: Yes
Convection: Yes
Proof Mode: No
Self-Cleaning: Yes
Self-Cleaning Type: High Heat
Steam Clean: No
Racks: 1
Glide Rack(s): Yes
Temperature Probe: Yes
Broiler Element Location: Top
Broiler Pan Included: Yes
Interior Oven Light: Yes
Removable Door: Yes
Air Fry: No
Sous Vide: No
Technical Details
ADA Compliant: No
LP Conversion: No
Amps: 50
Voltage: 240/208 Volts
FEATURES:
Superfast 2-Hour Self-Clean
Liberty® Induction Cooktop
Frameless Design
  • Frameless black glass cooktop covers the surface seamlessly fitting into any kitchen.
Truly Flush Mounted
  • Designed to fit perfectly flush alongside standard 24" depth cabinets.
TFT Display Panel
  • Offers a vibrant, full-color touchscreen display that lets you easily adjust settings.
HeatShift®
MoveMode®
PowerBoost®
  • Increases element power by up to 50%, saving time to heat up pots or boil water quicker.
Home Connect®
Meat Probe
  • Insert the Meat Probe into your dish and track the temperature in real-time while it cooks.
True Convection Oven with Third Element
  • Adds greater efficiency to cooking up to five levels of sheet pans evenly.
Additional Features
  • 4 Elements
  • 4.4 cu. ft. Oven Capacity
  • 2 Interior Lights
  • Sabbath
  • 1 Telescopic Rack
  • Bake Power 2,000 W
  • Broil Power 4,000 W
  • Convection Power 2,750 W
Thermador Pro Harmony Professional Series 30" Induction Smart Range PRI30LBHUThermador Pro Harmony Professional Series 30" Induction Smart Range PRI30LBHUThermador Pro Harmony Professional Series 30" Induction Smart Range PRI30LBHUThermador Pro Harmony Professional Series 30" Induction Smart Range PRI30LBHUThermador Pro Harmony Professional Series 30" Induction Smart Range PRI30LBHUThermador Pro Harmony Professional Series 30" Induction Smart Range PRI30LBHUThermador Pro Harmony Professional Series 30" Induction Smart Range PRI30LBHUThermador Pro Harmony Professional Series 30" Induction Smart Range PRI30LBHUThermador Pro Harmony Professional Series 30" Induction Smart Range PRI30LBHUThermador Pro Harmony Professional Series 30" Induction Smart Range PRI30LBHUThermador Pro Harmony Professional Series 30" Induction Smart Range PRI30LBHU